-10% RABATU JUŻ OD PIERWSZYCH ZAKUPÓW Z GOMEZ CLUB!

Kontakt
7 pytań do... Jakuba Roskosza!

Jakub Roskosz, autor najpopularniejszego i najbardziej opiniotwórczego bloga o modzie męskiej w Polsce, w stylizacji prosto z Gomez grywa w golfa aż na… Bali. Z jego porad korzysta wielu znanych sportowców i gwiazd, w tym pomocnik reprezentacji Polski, znany z modowego zacięcia, Grzegorz Krychowiak. O poszukiwaniach inspiracji, miłości do włoskich kołnierzyków i doskonale skrojonych ubrań oraz planach na przyszłość Jakuba przeczytacie w wywiadzie, którego nam udzielił. 

1. Skąd czerpiesz inspiracje?

Z różnych źródeł. Ostatnio najczęściej z podróży, podczas których poznaję osoby zajmujące się tym samym co ja, czyli klasyczną modą męską, jednak z zupełnie odmiennym spojrzeniem na nią. Obserwowanie różnych kultur z odległych krańców świata otwiera umysł i poszerza horyzonty. Zmienia także podejście do rzeczy materialnych, spojrzenie na styl, ubiór i modę. Często zaglądam również na zagraniczne blogi modowe, czy topowe magazyny. 

2. Co według Ciebie jest "must have" w męskiej garderobie?

Jeśli miałbym wybrać jedną rzecz, to na pewno biała koszula z kołnierzykiem włoskim. Na dłuższej liście znalazłyby się jasnobeżowe chinosy, granatowa marynarka i skórzane double monki w kolorze ciemnobrązowym. Wszystkie te elementy łączy jedno - uniwersalność. Można je z powodzeniem łączyć w zupełnie odmiennych stylizacjach. 

3. Ubrania jakich marek najczęściej kupujesz?

Przy zakupie ubrań nie kieruję się marką, a jakością. Owszem często jedno łączy się z drugim, jednak są i takie przypadki, gdzie jest zupełnie odwrotnie. Jestem miłośnikiem mody włoskiej i “południowego” spojrzenia na klasyczną męską elegancję. Stąd też najczęściej wybieram włoskie marki tj. Ermenegildo Zegna, czy trudno dostępną w Polsce markę Tombolini. Z drugiej strony lubię też Ralpha Laurena, czy Calvina Kleina (szczególnie bieliznę). Wszystkie te marki łączy stosunkowo wysoka jakość. Produkty są dobrze wykonane i dużo wolniej się zużywają. W dłuższej perspektywie czasu zakup droższych rzeczy jest bardziej opłacalny. 

4. Jakiego projektanta cenisz najbardziej i za co?

Nie mam swojego ulubionego projektanta. Preferuję klasyczną modę, która nie przemija. Jest ponadczasowa, co powoduje, że rzadko kiedy kreują ją sławni projektanci, a częściej wybitni krawcy w zaciszu swoich pracowni. 

5. Kto według Ciebie jest ikoną mody w Polsce i za granicą? 

W Polsce nie ma takiej ikony mody. Wiąże się to z tym, że przez kilkadziesiąt lat posuchy i czasy PRL-u temat ubioru i mody był całkowicie zapomniany. Nawet, gdy ktoś chciał się dobrze ubierać, to nie miał możliwości kupowania odpowiednich produktów. Wybór był żaden. Moda nie była pielęgnowana, a ubiór traktowany jedynie jako coś, co miało zapewnić komfort termiczny. Kolejne pokolenie, tzw. przełomu. nie miało wówczas odpowiednich wzorców do naśladowania. Dopiero teraz, w czasach swobodnego dostępu do Internetu, wolności, możliwości zakupu niemal wszystkich dóbr i zdobycia informacji, można zaobserwować “narodziny” osób, które mogą aspirować do miana ikon mody. Takimi ikonami powoli zostają polscy projektanci, blogerzy internetowi, czy sportowcy. Blisko tego zaszczytnego określenia jest Grzegorz Krychowiak, który za kilka, czy kilkanaście lat może zostać naszym polskim Davidem Beckhamem. Jednak droga jest długa i wymaga wielu lat pracy nad własnym stylem. 

Za granicą jednym tchem można wymienić wybitne postaci. Wspomniany David Beckham, George Clooney, Ryan Gosling, czy ikony prosto ze świata mody - Lino Leluzzi, Lapo Elkann, Ciro Paone. Mimo młodego wieku, wyróżniającą się postacią jest również najpopularniejszy bloger modowy na świecie - Mariano Di Vaio.

6. Jakie są twoje plany na przyszłość?

Zawodowo chciałbym przez całe życie zajmować się tym, co naprawdę lubię. Tak, żeby każdego poranka z przyjemnością wstawać do pracy. W tak dynamicznych czasach trzeba ciągle dbać o swój rozwój i często korygować swoje plany. Teraz prowadzę prawdopodobnie najpopularniejszego bloga o modzie męskiej w kraju, a kilkanaście lat temu ten zawód przecież nie istniał. Bez znaczenia co będę robił, chciałbym po prostu się realizować i być szczęśliwym. Mam wiele pomysłów na dalszy rozwój bloga, powoli wdrażam je w życie. Pracuję też nad zupełnie nowym medium, ale na razie nie mogę więcej zdradzić na ten temat.

Prywatne? W bliskiej i dalekiej przyszłości dalej w miarę możliwości chcę dużo podróżować. Za kilka lat założyć rodzinę i wieść już bardziej spokojne życie u boku kochanej żony i dzieci. 

7. Jakie jest twoje największe modowe marzenie?

Chciałbym być dyrektorem kreatywnym jednej z marek produkującej luksusowe włoskie garnitury, ale z drugiej strony mieć swoją sieć luksusowych butików. 

Produkty wykorzystane w sesji:

tenisówki Polo Ralph Lauren

koszulka Polo Ralph Lauren